ESCOBART.PL
Czy bluzy się rozciągają?
Czy bluzy się rozciągają?

Co wpływa na rozciąganie się bluz?

Wiele osób zastanawia się: jak to jest, że pewne materiały rozciągają się szybciej niż inne? Być może sam zauważyłeś, że gdy niektóre Twoje ubrania nawet po wielu praniach zachowują swój pierwotny kształt, inne szybko rozciągają się, odkształcają i przecierają. Nie jest to jednak nic dziwnego. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału wykonana jest odzież. Jeśli odpowiednio dbasz o dany rodzaj włókien, znacznie rzadziej będziesz spotykać się z problemem rozciągniętych, niechlujnie wyglądających bluz. Pamiętaj, że niektóre materiały nie tolerują błędów w pielęgnacji — dokładnie czytaj oznaczenia na metkach odzieży i stosuj się do zaleceń producentów.

Materiał bluzy a podatność na rozciąganie

Choć rozciąganie się ubrań w praniu bezsprzecznie jest niepożądanym zjawiskiem, warto pamiętać, że materiał, z którego wykonana jest bluza, nie powinien być sztywny i nierozciągliwy. Taka odzież rzadko kiedy jest wygodna — nie dopasowuje się do ciała noszącego, krępuje jego ruchy i źle się układa. Co istotne, wybór bluzy wykonanej z elastycznego materiału, na przykład bawełny z domieszką poliestru, nie oznacza jeszcze, że w przyszłości czeka Cię problem rozciągnięcia się danego ubrania w praniu.

Co zatem wpływa na to, że bluza traci fason po praniu? Zwykle jest to nadmierne stosowanie zmiękczaczy tkanin. Materiał często poddawany ich działaniu traci elastyczność i staje się bardziej podatny na odkształcanie, w tym właśnie rozciąganie. Problem często leży także w stosowanej metodzie odwirowywania odzieży w praniu. Jeśli proces ten przebiega na bardzo wysokich obrotach, a ubrań wewnątrz bębna pralki jest niewiele, ryzyko wystąpienia deformacji jest dość wysokie.

Jak radzić sobie z rozciągniętą bluzą?

Jeśli Twoja bluza rozciągnęła się w praniu, nie panikuj — w większości przypadków ten efekt jest odwracalny i wystarczy kilka minut, by przywrócić ubranie do pierwotnej formy. Większość metod radzenia sobie z tym zjawiskiem obejmuje poddanie odzieży działaniu ciepła. Wysokie temperatury powodują kurczenie się włókien materiału. Jak ogrzać ubranie, by go nie zniszczyć?

Zaleca się na przykład ułożenie bluzy na płasko, a następnie przeprasowanie jej rozgrzanym żelazkiem lub osuszenie zniekształconych jej części suszarką. Można również ponownie przeprać odzież, wybierając program o wysokiej temperaturze. Przed zastosowaniem którejś z tych metod upewnij się, że nie zniszczysz w ten sposób odzieży i uważnie kontroluj przebieg procesu, nie dopuszczając do pozostawiania materiału pod wpływem gorąca dłużej, niż jest to konieczne. Po wszystkim wysusz ubranie, rozkładając je na płasko.

Jak wybrać trwałą bluzę?

Aby zapobiec zbyt szybkiemu wystąpieniu problemu z odkształcaniem się odzieży, warto poświęcać szczególną uwagę odpowiedniemu doborowi bluzy. Unikaj materiałów niskiej jakości i o niskiej gramaturze — takie egzemplarze są bardziej podatne na uszkodzenia, szybciej przecierają się i tracą swoją formę. Jakie modele bluz będą odpowiednie? Postaw na wyższą gramaturę (na przykład 280g/m2), wysokogatunkową bawełnę i doskonałą jakość szycia. Właśnie takie modele znajdziesz w ofercie Escobart!

Zajrzyj do naszego sklepu i przekonaj się, że trwałość może iść w parze ze stylem. Oferujemy bluzy męskie, damskie i dziecięce w klasycznych, uniwersalnych barwach. Wyjątkowe wzornictwo i niezwykle bogata gama nadruków wykonanych w technice sitodruku z pewnością pozwolą Ci znaleźć tu swój ulubiony model, który będzie towarzyszył Ci jeszcze przez wiele sezonów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium