ESCOBART.PL
Z jakich materiałów warto kupować koszulki damskie?
Z jakich materiałów warto kupować koszulki damskie?

Materiały naturalne a sztuczne i syntetyczne — jaka jest różnica?

Rozwój technologii włókienniczych przyczynił się do opracowania rozmaitych metod produkcji materiałów na ubrania. Współczesna odzież nie bazuje już wyłącznie na naturalnych włóknach, lecz coraz częściej znajdują się w niej domieszki rozmaitych tkanin syntetycznych. By podejmować świadome decyzje w procesie kupowania ubrań, warto dobrze poznać różnicę między rodzajami materiałów, zarówno pod kątem ich pochodzenia, jak i właściwości, jakich nadają odzieży. Oto krótka charakterystyka materiałów naturalnych, syntetycznych i sztucznych.

Materiały naturalne — czym się charakteryzują?

Jak sama nazwa wskazuje, materiały te wykonywane są z włókien pochodzenia naturalnego. W tym zakresie najczęściej mamy do czynienia z włóknami naturalnymi roślinnymi (m.in. bawełna, len czy konopie) lub białkowymi pochodzenia zwierzęcego (m.in. wełna, jedwab). Ten rodzaj materiałów jest biodegradowalny, a zatem szczególnie ceniony przez osoby troszczące się o środowisko i pragnące uniknąć generowania zbędnych odpadów. Ważną ich zaletą jest również to, że wykonywane z takich włókien tkaniny i dzianiny są oddychające, skóra w nich się nie poci i rzadko uczulają.

Materiały syntetyczne — właściwości

Materiały syntetyczne to owoc rozwoju technik włókienniczych dążenia do minimalizacji kosztów produkcji tekstyliów. Otrzymywane są w całości z surowców niewystępujących w przyrodzie i to właśnie stąd pochodzi ich nazwa. Materiały syntetyczne to między innymi poliester, akryl czy poliamid. Ich właściwości są dość różnorodne i zależą od metody produkcji zastosowanej w przypadku danej tkaniny lub dzianiny. Zwykle nie są jednak oddychające, w związku z czym skóra w nich dość szybko się poci, często nie należą też do aż tak przyjemnych w dotyku jak naturalne materiały. Zastosowanie tego rodzaju włókien w roli domieszki pozwala wzmocnić ubrania wykonane z bawełny czy wełny naturalnej.

Materiały sztuczne — czym są?

Trzecią, mniej popularną grupą materiałów są materiały sztuczne. Ten typ tkanin i dzianin powstaje w laboratoriach, jednak do jego produkcji używa się naturalnych włókien. Do tej kategorii należą na przykład materiały wykonywane z celulozy drzewnej, takie jak wiskoza, modal czy lyocell. Ich zaletą jest miękkość, jednak dość szybko się gniotą i odkształcają.

Jaki materiał na koszulki damskie jest najlepszy?

Na rynku można znaleźć koszulki wykonane z najrozmaitszych typów materiałów — od klasycznej bawełny, przez miękką wiskozę czy plamoodporny poliester. O ile każdy z tych typów tkanin ma swoje wady i zalety, nie każdy równie dobrze sprawdzi się w przypadku takiego rodzaju ubrania jak T-shirt. Dlaczego? Koszulki to ubrania najczęściej noszone przy skórze, czyli zakładane bezpośrednio na ciało. To sprawia, że w ich doborze niezmiernie ważne stają się takie czynniki, jak:

  • komfortu noszenia,
  • miękkość w dotyku,
  • oddychalność,
  • przewiewność,
  • łatwość w pielęgnacji i wytrzymałość.

Na podstawie tego zestawu cech można wykluczyć dużą grupę materiałów sztucznych i syntetycznych, które nie spełniają tych niezbędnych warunków. Wybierając damskie koszulki, warto więc zdecydować się na tkaniny i dzianiny pochodzenia naturalnego. W tej roli szczególnie dobrze sprawdza się bawełna, która poza optymalnymi właściwościami wyróżnia się także stosunkowo niskim kosztem produkcji, co wpływa na atrakcyjne ceny odzieży z tego materiału. Koszulki damskie wykonane ze 100% wysokogatunkowej bawełny o gramaturze 185/195g/m2 znajdziesz w ofercie sklepu Escobart. Sprawdź naszą ofertę i postaw na najwyższą jakość i oryginalny design!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium